To nic innego jak różnego rodzaju produkty, które zawierają substancje psychoaktywne czyli takie które zmieniają nastrój. Substancje te nie są zawarte na listach środków kontrolowanych zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomani. W dopalaczach nigdy do końca nie wiadomo jaki jest  ich skład chemiczny. Nie jest on podawany na produktach, a dodatkowo też cały czas jest modyfikowany i zmieniany przez ich producentów. Dopalacze są produkowane i sprzedawane pod różną postacią min. jako tabletki, proszki, mieszanki ziół, wyciągi z roślin. Ze względu na ich działanie na organizm można dokonać podziału na:

 • relaksujące
 • stymulujące
 • euforyzujące
 • energetyzujące
 • halucynogenne
 • psychodeliczne

U osób, które są uzależnione od dopalaczy konieczna jest detoksykacja organizmu, ponieważ dopalacze są produkowane z sztucznie syntezowanych składnikach co do których dokładnego działania nie ma żadnych badań, dlatego też są one jeszcze bardziej niebezpieczne od przebadanych i sklasyfikowanych substancji narkotycznych. Substancje syntetyczne zawarte w dopalaczach nie są w żaden sposób kontrolowane co jeszcze potęguje nieprzewidywalne skutki działań a to z kolei prowadzi do częstszych zatruć organizmu i trudności w diagnozowaniu co zwiększa ryzyko trwałych uszkodzeń organizmu a w konsekwencji do śmierci.
Bardzo  trudno jest w  podać jednorodny profil osoby zażywającej dopalacze, ani zasięgu objawów, po których od razu można wywnioskować, że to one są przyczyną. Poniżej możesz odnaleźć przykładowe objawy mogące świadczyć na zażywanie substancji psychoaktywnych w ogóle. Pamiętaj, że istnieje wiele rodzajów dopalaczy skoncentrowanych na wywoływaniu różnorodnych efektów, dlatego zakres objawów może być bardzo rozległe i różniące się między sobą.

 

 1. Wygląd zewnętrzny:
  1. zmieniona blada i ziemista cera,
  2. owrzodzenia w okolicach nosa,
  3. spadek wagi,
  4. zaniedbanie higieny,
  5.  przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice.
 2. ​Zachowanie:
  1. duże wahania nastrojów,
  2. nagła zmiana nawyków,
  3. izolowanie się od bliskich,
  4. napady złości, agresji
  5. napady euforii lub obniżonego nastroju,
  6. problemy finansowe, wynoszenie przedmiotów z domu,
  7. bełkotliwa mowa,
  8. brak zainteresowania ulubionymi zajęciami.
 3. ​Objawy chorobowe:
  1. omdlenia,
  2. osłabienia,
  3. nagłe pogorszenie stanu uzębienia,
  4. skoki temperatury,
  5. nagłe zmiany ciśnienia,
  6. wymioty,
  7. bóle ciała,
  8. wysięk nosa.
 4. Otoczenie:
  1. ciężki, słodkawy zapach w pokoju,
  2. fifki,
  3. bibułki i urządzenia do robienia skrętów,
  4. dziwny zapach ubrań,
  5. pudełeczka, słoiki z nieznanymi substancjami,
  6. miarki, łyżeczki z przebarwieniami.